Головна

Про школу

Методична робота

Виховна робота

Краєзнавча сторінка

Учнівська сторінка

Гостьова книга

 

Методична робота в Косенівській ЗОШ I - III ступенів

 

Навчальний предмет

За курс початкової освіти

Українська мова  Читання  Математика  Природознавство  Я і Україна  Образотворче мистецтво  Трудове навчання  Основи здоров'я

За курс основної і середньої освіти

Українська мова і література  Світова література  Німецька мова  Математика  Інформатика  Історія  Правознавство  Природознавство  Біологія  Географія  Фізика  Хімія  Образотворче мистецтво  Фізична культура  Трудове навчання  Креслення  Основи здоров’я  Захист Вітчизни  Російська мова

 
 

Трудове навчання (за курс основної освіти)

 
 

Зміст

Відкритий урок. Будова, прийоми роботи з штангенциркулем

Вікторина. Обробка деревини

Майстер-клас. Рельєфна різьба на тарілях

Методика проведення лабораторно-практичних робіт

Проект. Зародження та розвиток різьбярства на Україні

Проект. Тремпель

Урок в 6 класі. З’єднання деталей з тонколистового металу

Урок в 6 класі. Будова і призначення електричної арматури. Проста електрична схема

Урок в 6 класі. Утримання свійських та декоративних птахів

Урок в 6 класі. Художнє конструювання виробу

 

 

Майстер-клас. Реллєфна різьба на таріллях

Майстер-клас

Тема: Рельєфна різьба на тарілях.

Мета: ознайомлення вчителів з технологією виконання рельєфної різьби, будовою та призначенням інструментів для її виконання; виховувати естетичний смак; розвивати художнє мислення.

Обладнання: різці-косячки, півкруглі та плоскі стамески, лінійка, олівці, гумка стиральна, ескізи малюнків для різьблення, циркуль креслярський.

Міжпредметні зв'язки: образотворче мистецтво, геометрія, математика.

Тип уроку: урок набуття нових знань, вмінь та навичок.

Компетенції: творчі.

Об'єкти праці: виконання рельєфної різьби на тарілях

Структура заняття:

I. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної та трудової діяльності.

III.Вивчення нового матеріалу:

1. Види рельєфної різьби.

2. Технологія виконання різьблення.

3. Інструменти та пристрої, необхідні для виконання рельєфної різьби.

IV. Практична робота «Вправи на різьблення»

V. Підсумки семінару.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Фронтальна бесіда

У чому відмінність та що спільного між поняттями «опорядження» та «оздоблення»?

Узагальнюючи відповіді, потрібно нагадати, що озлобленням навівають процес надання виробу закінченого, готового вигляду. Для усвідомлення цих понять, потрібно продемонструвати вироби, оздоблені різними техніками різьблення та опорядження лакофарбовими матеріалами.

ПІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Види рельєфного різьблення.

Достовірно не відомо, коли людиною вперше було виготовлено виріб, прикрашений узором, коли виникло мистецтво оздоблення виробів. Археологами віднайдено написи, малюнки на кам'яних скелях,вироби з кісток, прикрашені незатійливими малюнками, які датуються десятками тисяч років до нашої ери.

Найдавніші пам'ятки народного мистецтва на території сучасної України датуються близько 20 тис. років до нашої ери. Це вироби з кістки, оздоблені геометричним різьбленням, їх розкопали археологи на території Чернігівської області. Предметів із дерева з тих часів не збереглося.

Під час розкопок скіфських курганів віднайдені вироби з дерева, золота, кісток, каменю, які оздоблені геометричними орнаментами, кольоровими розписами, склом, бурштином, золотом.

Сьогодні народні умільці застосовують різні техніки різання деревини, основними елементами яких є геометричні орнаменти або стилізовані тваринні чи рослинні мотиви. Малюнки, перенесені на поверхню заготовки з деревини, виконують спеціальними різальними інструментами: долотами, ножами - різаками, стамесками та іншими.

Різальні інструменти:

а - ніж-різак; б- навскісний ніж; в-напівкруглі стамески

Залежно від способів виконання малюнка на заготовках з деревини їх можна умовно об'єднати в чотири групи: поглиблене або плоско-рельєфне, рельєфне, прорізне, скульптурне або об'ємне.

Для поглибленого способу характерним є неглибоке прорізання поверхні із видаленням смужок деревини, у результаті чого утворюється зображення здебільшого у вигляді геометричного або рослинного орнаменту чи стилізованих казкових або літературних персонажів. Його особливістю є те, що нижні точки рельєфу розташовані нижче рівня оздоблюваної поверхні, а верхні - на її рівні. При рельєфному різьбленні плоский орнамент з різними виїмками у вигляді геометричних фігур вирізається на поглибленому фоні.

Одним з видів прикрашання виробів є плоско - рельєфне різьблення, яке також умовно поділяють на контурне та геометричне.

Найпоширенішим серед технік виконання, але досить цікавим видом оздоблення деревини є контурне різьблення. Його виконують на якісно висушених та відшліфованих дошках або на фанері м"яких порід деревини.

2. Технологія різьблення.

Рельєфне різьблення виконують у вигляді виїмок або виступів геометричних фігур: пірамідок, сфер, конусів тощо, які на поверхні заготовок утворюють трикутники, чотирикутники, кола, овали, їх поєднання у різних комбінаціях дає можливість виконувати на поверхні виробу узори, стилізовані сюжети, орнаменти.

Технологія виконання рельєфного різьблення полягає у тому, що контур нанесеного на поверхню деревини сюжетного або орнаментального малюнка прорізується різальним інструментом - стамескою. Залежно від форми різальної частини інструмента на поверхні деревини вирізаються заглиблення трикутної, напівкруглої чи овальної форми.

Поперечні, поздовжні, діагональні прорізи трикутної форми виконують за допомогою стамески з навскісною різальною частиною способом двогранних прорізів. Для цього стамеску ставлять на відстані 1 - 1,5мм від лінії контуру малюнка і з нахилом її вліво виконують перший проріз. Потім так само операцію виконують з нахилом інструмента вправо. Необхідно стежити, щоб відстань між: цими лініями була однаковою, а глибина різання не перевищувала 1,5мм. При другому прорізі з - під різака виходить стружка тригранної форми. Для утворення контуру іншої форми вибирають стамеску з відповідною поверхнею різальної частини. У цьому випадку рухом стамески «на себе» виконують різання приблизно до середини лінії. Потім так само надріз виконують з протилежної сторони рухом стамески «від себе».

Положення різака :

а - правильне; б - під час різьблення «до себе»; в - під час різьблення «від себе»;

Різання буде більш якісним, якщо вибирається частина матеріалу в напрямку «за волокнами» або під кутом до них. У цьому випадку деревина не сколюється, заглиблення утворюються рівними, якісними.

Різьблення буде виразнішим і контрастнішим, якщо контур сюжетного малюнка вирізувати стамескою з широким лезом, а всі інші елементи-з вужчим.

Контурне різьблення вимагає розробки композиції на звичайному папері, а потім перенесення її за допомогою копіювального паперу на заготовку. При цьому необхідно слідкувати, щоб на заготовці не залишались зайві відбитки, оскільки це призводить до повторного її шліфування.

3. Інструменти та пристрої, необхідні для виконання оздоблення.

Робота з методичними рекомендаціями по виконанню рельєфної різьби.

Ознайомитися з текстом рекомендацій. Під час обговорення продемонструвати різальний інструмент, пояснити його будову, призначення.

IV. ПРАКТИЧНА РОБОТА «ВПРАВИ НА РІЗЬБЛЕННЯ»

Інструкція до виконання практичної роботи.

Для виконання роботи потрібно заздалегідь підготувати заготовки, контролювати технологію виконання окремих технологічних операцій, звертати увагу на дотримання правил безпечної праці, особливо при виконанні робіт рухом різального інструмента технікою «до себе». Зосередити увагу працюючих на тому, що в будь якому випадку необхідно, щоб утримуюча заготовку рука не розміщувалась у напрямку руху різальної частини інструмента.

Інструкція з техніки безпеки.

Ознайомитися з правилами безпеки праці, наведеними у інструкціях.

Виконання практичної роботи.

Опанування прийомів різання доцільно розпочати з вирізування двогранних кутів у вигляді «драбинки», «вітейки», «змійки». Далі відповідно до змістовної частини навчального матеріалу пояснюються та демонструються прийоми утворення рівносторонніх та рівнобічних тригранних виїмок та виїмок із заглибленнями біля основи. Вчителі на заздалегідь підготовлених тарілях виконують елементи рельєфного різьблення, а потім виконують шліфування та полірування поверхні виробу. Особливу увагу необхідно звернути на дотримання вчителями правил безпечної праці.

V. ПІДСУМКИ МАЙСТЕР-КЛАСУ.

Підводячи підсумки уроку, ще раз зосередити увагу вчителів на помилках, які були допущені ними під час виконання практичної роботи.