Тема уроку:
Будова, прийоми роботи з
штангенциркулем ШЦ.
Практична робота:
Виготовлення, вимірювання, кріплення кутника з листового металу.
Мета уроку:
Систематизувати
вміння і навики вимірювання штангенциркулем зовнішнього і
внутрішнього діаметра, ширини, довжини, висоти, глибини глухого
отвору ; вміння і навички обробки листового металу при
виготовленні виробу і вимірюванні параметрів цього виробу.
Розвиваюча:
Розвивати почуття
точності під час вимірювання параметрів деталей, параметрів
виробу, точності при розмітці, обпилюванні деталей напилком.
Виховна:
Виховання почуття
відповідальності за якісне виконання практичного завдання.
Обладнання та
матеріали:
лінійка слюсарна, рисувалка, кутник, штангенциркуль ШЦ-1, деталі
для вимірювання, ножівка по металу, плоский напилок, молоток
слюсарний.
Об'єкти праці:
виготовлення кріплення (кутника) з листового металу.
Міжпредметні
зв'язки:
Креслення - проведення перпендикулярних ліній, проведення
паралельних ліній, ліній під кутом 45º.
Тип уроку:
комбінований.
Хід уроку:
1.
Організаційний момент:
а) Перевірка
наявності учнів;
б) Перевірка
готовності учнів до уроку;
2. Повторення
пройденого матеріалу:
а) Скажіть
назву інструменту;
б) 3 якою
точністю вимірює ШЦ -1 ?
в) Для чого цей
інструмент призначений ?
3. Повідомлення
теми уроку:
Будова, прийоми роботи
з штангенциркулем, виготовлення та вимірювання кріплення ШЦ-1 з
листового металу.
4. Повідомлення
завдань для учнів:
Учні повинні знати:
призначення
штангенциркуля ШЦ-1, будову.
Учні повинні вміти:
користуватись штангенциркулем ШЦ-1 при вимірюванні деталей та
параметрів виробу, правильно та безпечно користуватись слюсарним
інструментом.
Будова
штангенциркуля:
1)
Штанга.
2)
Нерухомі
губки.
3)
Рухомі
губки.
4)
Шкала
Ноніуса.
5)
Глибиномір.
6)
Гвинт.
Розповісти та показати
учням, що таке шкала Ноніуса і для чого вона призначена?
Ноніус-це набір штрихів на рамці розміщених на певній відстані.
Призначений для того щоб вимірювати деталі з точністю до десятих
частин міліметра.
Прийоми роботи з
штангенциркулем:
1)
Показати
як правильно тримати штангенциркуль в руках.
2)
Показати
учням як правильно вимірювати зовнішні, внутрішні розміри та
глибину деталей.
3)
Показати
учням прийоми користування шкалою Ноніуса.
Від нуля шкали корпуса
до першої риски шкали Ноніуса рахуємо скільки перша риска
ноніуса пройшла цілих міліметрів на штанзі. Далі підраховуємо
десяті частини міліметра. Яке по рахунку ділення шкали ноніуса
точно співпаде з любим діленням шкали на штанзі стільки і буде
десятих міліметра.
Далі учні самостійно
вимірюють розміри деталей і результати записують у зошити.
Перевірити правильність вимірювань, зробити аналіз. Звернути
увагу учнів на допущені помилки при вимірюванні.
5.
Практична робота:
Виготовлення кріплення
(кутника) з листового металу. Учні отримують завдання на
практичну роботу за кресленням кутника:
Розповісти призначення
кутника. Учні аналізують креслення та приступають до виконання
практичної роботи.
Послідовність
виконання практичної роботи:
1)
Вибрати
заготовку.
2)
Розмітити кутник за кресленням. ( Виконувати економне розмічання
).
3)
Вирізати
кутник ножівкою.
4)
Виконати
обпилювання плоским напилком до лінії розмітки.
5)
Просвердлити отвори.
Правила безпечної
роботи:
I. Різання
ножівкою:
1)
Правильно та надійно закріпити полотно ножівки.
2)
По лініях різання робити надпил.
3)
Перед
закінченням різання ослабляй нажим і підтримуй відрізаєму
частину.
4)
Надійно
закріплюй заготовку.
II. Обпилювання
напилком:
1)
Користуйся
справним інструментом.
2)
Не
підгинай пальці лівої руки під напилок.
3)
Ошурки
змітай щіткою.
III. Свердління
отворів:
1)
Надійно
закріпити свердло в патроні.
2)
Надійно
затискати заготовку.
3)
Плавно
подавати шпиндель верстату.
4)
Зменшувати подачу шпинделя при виході свердла із заготовки.
5)
Після
вимкнення верстата чекати повної зупинки свердла.
Після виконання
практичної роботи учні вимірюють розміри кутника за допомогою
штангенциркуля та проводять аналіз виконаної роботи.
6. Підсумки
уроку:
Підводячи підсумки практичної роботи, ще раз звернути увагу
учнів на допущених помилках у ході виконання практичної роботи.
Провести аналіз виконаних робіт. Виставлення та мотивація
оцінок. Прибирання робочих місць. |