Урок
фізики у 9 класі
Тема:
Електричний заряд. Будова атома. Електрон.
Мета:
Актуалізувати знання
про властивості подільності електричних зарядів, найменше
значення електричного заряду, електрон та його основні фізичні
характеристики; формувати знання про будову атома; вчити учнів
застосовувати набуті знання для пояснення електричних явищ, які
відбуваються в навколишньому світі; виховувати в учнів
спостережливість, уміння робити висновки, висловлювати свою
думку та вміння спілкуватися.
Тип уроку:
комбінований.
Обладнання та демонстрації:
1.
Подільність електричного заряду. Перенесення заряду з
зарядженого електроскопа на незаряджений за допомогою пробної
кульки.
2.
Ебонітова та скляна палички.
3.
Хутро, папір.
Основні етапи уроку:
1.
Актуалізація опорних знань та вмінь учнів, стимуляція
пізнавальної діяльності (17 хв).
2.
Вивчення
нового матеріалу (10 хв).
3.
Демонстрація (8 хв).
4.
Закріллення матеріалу (5 хв).
5.
Домашнє
завдання (2 хв).
6.
Підсумок уроку (3 хв).
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація
опорних знань та вмінь
За допомогою карток проводимо опитування.
Картка 2
1. За допомогою яких
дослідів можна перевірити, чи має тіло електричний заряд?
2. До двох заряджених кульок, які висять на нитках, підносять
знизу негативно заряджену ебонітову пластинку. На якому з
рисунків припустилися помилки? Який знак заряду кожної з кульок?
Картка 2
1.
Як
взаємодіють між собою тіла, що мають зряди протилежного знаку?
2.
До двох
заряджених кульок, які висять на нитках, підносять знизу
позитивно заряджену скляну пластину на якому помилку? Який знак
заряду кожної з кульок?
II.
Вивчення нового
матеріалу.
План.
1.
Подільність електричного заряду
2.
Досліди Йоффе-Міллікена.
3.
Електрон. Заряд електрона.
4.
Будова атома.
5.
Йон.
6.
Ядерна
модель Резерфорда.
Пояснення роботи
електроскопа на основі заряджених тіл.
У електроскопі дві
паперові смужки закріплені на стінці
металевого стрижня поставленого в пластмасовий короб і
закріпленого в металевій оправі. На іншому кінці стрижня
знаходиться металева кулька. Оправа з обох боків закрита склом.
Якщо доторкнутись до кульки зарядженим тілом, то кулька,
стрижень і смужки паперу зарядяться так само, як і тіло.
Оскільки однойменно заряджені тіла відштовхуються, смужки паперу
розійдуться на певний кут. Вводимо поняття про дискретність
електричного заряду демонструємо подільність електричного заряду
за допомогою електроскопа та пробної кульки.
Історична довідка.
А. Ф. Йоффе зробив
висновок: у природі існує частина, що має найменший заряд, який
далі не поділяється. Це електрон — носій
елементарного електричного
заряд, За одиницю заряду взято кулон. Значення заряду встановив
Міллікен: е=-1,6*10-19
Кл. Маса електрона дуже мала та
дорівнює:
m=9,1*10-31
кг.
На основі знань з
хімії та фізики про атомну будову речовини вводимо поняття про
будову атома.
Історична довідка.
У 1897—1898 р. було
встановлено, атоми не є неподільними, а мають складну будову. На
поч.. XX
ст англ.. фізик
Ернест Резерфорд провів досліди з розсіювання позитивно
заряджених частинок під час їх проходження крізь дуже тонку
золоту фольгу. Резерфорд запропонував ядерну (планетарну) модель
атома:
1.
Атом будь-якого
елемента складається з позитивно зарядженої
частинки —
ядра.
2.
До складу ядра входять
протони, тому воно має позитивний заряд. (Заряд протона р=1,6*10-19
Кл.)
3.
Навколо ядра, по близьких до кіл орбітах, рухаються електрони.
Модель атома
нагадує будову Сонячної системи. За звичайних умов атом
електрично нейтральний. Якщо атом втратить один або кілька
електронів, то позитивний заряд ядра переважатиме над негативним
зарядом. Такий атом називають позитивним йоном. Якщо атом
приєднає один або кілька електронів, його називають негативним
йоном.
ІІІ. Закріплення
матеріалу, розв'язування задач.
Задачі розв'язуємо зі
збірника задач Ненашев «Фізика 9»
IV.
Домашнє завдання.
Вивчити § 4;
V.
Підсумок уроку.
Виставляємо оцінки
учням за роботу з картками та роботу на уроці.
|